KDE 4 rev 790000
Zobacz
Witam w kolejnej rewizji rozwojowego środowiska KDE 4. Wielu z Was zastanawiało się, dlaczego nie było tego opisu już wcześniej? Powód jest bardzo prosty i sprowadził się jedynie do oczekiwania na rewizję oznaczoną numerem 790000. Myślę, że Wasza rosnąca ciekawość zostanie wynagrodzona sporą ilość zmian jakie zaszły od ostatniego razu.
Desktop
Device notifier to aplet już znany i bardzo doceniony przez użytkowników, który służy do monitorowania podłączonych urządzeń za pomocą Solida. Tym razem dodano przydatną funkcję pozwalającą na szybkie odłączenia wskazanego urządzenia poprzez kliknięcie ikony Eject.
Nośniki / Eject
W repozytorium KDE 4 wciąż znajduje się stara kopia bibliotek Qt 4.4, jednak kiedy zainstalujemy jeden ze świeżych snapshotów tej biblioteki, uzyskamy możliwość instalacji apletów z systemu operacyjnego MacO S X. Oczywiście implementacja ta jest jeszcze świeża, dlatego nie można się spodziewać pełnego ich działania. W przyszłości możemy jednak spodziewać się lepszych rezultatów.
Dodawanie apletu Plazmy
Instalacja nowego apletu z pliku
Na prędko zainstalowałem wybrane aplety Mac OS X, które na chwilę obecną potrafią się jednie pokazać na pulpicie.
Aplety Mac OS X
Możliwe jest także pobranie dodatkowych tematów dla Plazmy z serwisu .
Pobieranie tematów Plazmy
Wybór tematu Plazmy
Jeśli chodzi o Pagera to dodano opcję umożliwiająca wyświetlenie ikony w zajmowanym obszarze przez konkretny uruchomiony program.
Pager
Wiele osób narzekało na brak opcji dodania nowego panela. Opcja ta stała się również dostępna.
Dodanie nowego panela
Desktop z dwoma panelami
Zobacz
Dolphin
Menedżer plików osobiście zaskoczył mnie bardzo miło, zmiany w nim widoczne są już gołym okiem. Jeśli wybierzemy podgląd plików, to w przypadku obrazów została dodana ramka, która prezentuje się wręcz ślicznie. Zmianom uległy również panel informacyjny oraz dodawanie nowego komentarza. Najciekawszą jednak zmianą jest chmurka tagów, znana wszystkim z serwisów WWW.
Dolphin
Dodawanie komentarza
Nowy wygląd informacji o pliku
Konqueror
Konquerora sprawdziłem jedynie z ciekawości jak poradzi sobie z testem .
W dolnej części okna zostały umieszczone przyciski oraz suwak, służący jak się można domyślić do zmiany rozmiaru wyświetlanych elementów. Niestety na chwilę obecną elementy te nie działają.
Oxygen, Bespin
Tradycyjne porównanie aktualnego stylu Oxygen z Bespinem.
Styl Oxygen
Styl Bespin
Dolphin / Bespin
Plasma
Co chwilę przybywają nowe aplety Plazmy, tak i tym razem jest coś nowego. Pierwszym z nich jest aplet Folder View, wyświetlający zawartość katalogu domowego użytkownika.
Folder View
Ramka na zdjęcia Picture Frame doczekała się opcji wyświetlania obrazu dnia z wybranego przez nas serwisu.
Picture Frame
Ciekawymi apletami są nowe Kate Session Aplet oraz Konqueror Profiles Aplet dające nam możliwość szybkiego uruchomienia programu z predefiniowanymi ustawieniami.
Kate Session Aplet
Konqueror Profiles Aplet
KDE 4 udostępnia już sporą ilość apletów do pobierania kanałów RSS. Niektóre z nich jednak zajmują sporą część ekranu, łącząc wszystkie dodane kanały w jednym widoku. RSSNow jest chyba obecnie najciekawszym apletem do tego zadania, ponieważ wyświetla po kolei wiadomości, grupując je według dodanych serwisów.
RSSNow
Kolejnym apletem jest System Command za pomocą którego możemy wykonać dowolne polecenie.
System Command
I na zakończenie kolejny zegar : World Clock
World Clock
KGet
KGet wzbogacił się o przechowywanie historii pobrań, którą możemy wyświetlać na dwa różne sposoby. Prawdę mówiąc nie jestem pewny czy ta opcja była już wcześniej, czy dopiero teraz ją zauważyłem.
KGet
Zaawansowane ustawienia
Historia pobrań
Historia pobrań
KWin
Jeden z efektów specjalnych KWin pozwala również na lepszą konfigurację cieni okien. Od teraz możemy oprócz wielkości, przesunięcia czy natężenia cienia wybrać jego kolor.
KWin : Ustawienia cieni
KDE Info Center
W KDE Info Center dodano informacje o procesorze bazujące na implementacji Solid.
Informacje o procesorze
System Settings
Tutaj także ciekawe zmiany. Jedną z ciekawszych jest nowy panel Autostart.
Zaawansowane ustawienia systemu
Za pomocą tego panela konfiguracyjnego możemy określić dodatkowe programy lub skrypty, które będą uruchamiane wraz z KDE dodatkowo dokładnie określając czas kiedy mają zostać wykonane.
Autostart
Z ciekawości doinstalowałem nowe tematy kursorów myszy Oxygen. Kiedyś byłem do nich sceptycznie nastawiony z obawy przed ich nadmiernym "napompowaniem". Jednak w ruchu wyglądają pięknie :) Na chwilę obecną kursory te nie znajdują się jeszcze w repozytorium KDE 4.
Kursory myszy
Kursory Oxygen
Dodano również wersję pełnoekranową domyślnego Splash Screena.
Splash Screen
Amarok
W Amaroku ponownie zmiany wizualne. Nie tylko poprawiono jego wygląd, ale i działanie. To co można zauważyć to własny styl apletów Plazmy, nowy pasek postępu oraz możliwość zwijania albumów na playliście.
Amarok
Spore zmiany także w module do obsługi last.fm pozwalające na odtwarzanie kanałów naszych znajomych, własnych strumieni, czy wybór konkretnego typu muzyki z obszernej listy tagów.
Last.fm
DigiKam
Jeśli chodzi o inną kluczową aplikację KDE, którą jest DigiKam to zmieniono okno do pobierania zdjęć z aparatu cyfrowego.
DigiKam
Pobieranie zdjęć z aparatu
Informacje o aparacie
Logout
Podczas akcji wylogowania z KDE 4 można zauważyć w dolnej części stoper, prezentujący za jaki czas nastąpi automatyczne wylogowanie lub zamknięcie systemu.
Wylogowanie z KDE 4
Stabilność i szybkość działania
Biorąc pod uwagę poprzednią rewizję KDE 4 mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to chyba najbardziej stabilna wersja rozwojowa. Crash zdarzył się praktycznie tylko raz, a płynność działania jest bardzo zadowalająca. Jedno jest pewne - kiedy zostanie opublikowane stabilne KDE 4.1, na sto procent pożegnam się z wysłużonym już KDE 3.5.